Tenis ziemny to jeden z najbardziej popularnych na świecie sportów, który umożliwia solidne zarobki. Najbardziej charakterystyczną cechą tego sportu są krecze zawodników (wycofanie się zawodnika z meczu), które stanowią ok. 3% wszystkich spotkań.
Żeby zrozumieć ten artykuł, warto znać zasady gry w tenisa ziemnego.
Spis treści
1. Cechy szczególne tenisa ziemnego
Z perspektywy gracza zakładów bukmacherskich warto wyróżnić kilka cech wyróżniających tenis ziemny od innych dyscyplin sportowych.
1.1. Wymierny wynik
Tenis ziemny jest trzecią co do popularności obstawiania dyscypliną, w której każdy z graczy zdobywa średnio 100-200 punktów w meczu singlowym do 2 wygranych setów. Tak duża ilość “małych punktów” sprawia, że wynik końcowy lepiej odzwierciedla przewagę jednego z zawodników/zawodniczek, w przeciwieństwie do dyscyplin z małą ilością punktów (np. piłka nożna).
Spotkanie tenisa nie ma określonych ram czasowych. Średnio trwa 1,5-2 godziny. Rekord długości meczu 3 dni (z przerwami) należy do spotkania John Isner – Nicolas Mahut (Wimbledon 2010).
1.2. Duża zmienność kursów
Z uwagi na długość spotkania, częste mini przerwy w grze i możliwość konsultacji z trenerem (nie dot. turniejów wielkoszlemowych), przewaga jednego lub drugiego zawodnika jest zmienna w czasie. Dotyczy to szczególnie meczów kobiecych.
W sportach indywidualnych, do których należy tenis, duże znaczenie ma psychika zawodnika. Wpływ trenera szacuje się na 15-20%.
Tenis potrafi być bardzo widowiskowy:
1.3. Sędziowie i przepisy
Wpływ sędziów na końcowy wynik jest średni w porównaniu z innymi dyscyplinami sportowymi. Mają oni większe znaczenie na kortach, gdzie nie ma “hawk eye”, czyli komputerowego systemu śledzenia trajektorii piłki.
W niektórych turniejach sędziowie liniowi lub główni mogą faworyzować gospodarzy, ale nie słyszałem jeszcze o żadnym meczu, w którym byłoby to nadużywane czy wpłynęło znacząco na wynik końcowy.
Korupcja w tenisie ziemnym jest na niskim poziomie w ATP i WTA.
W turniejach Challengerowych i ITF na średnim poziomie. Zwykle są stali zawodnicy, na których mecze trzeba uważać, bo kursy dziwnie się zachowują.
Polecany bukmacher:
2. Porady dla typerów
Tenis ziemny polecam graczom, którzy lubią dynamiczne sporty. Kursy w zakładach na żywo zmieniają się często po każdym punkcie, a i przed meczem potrafią się mocno wahać. Tenis ziemny ma tą zaletę, że wystarczy wybrać 1 z 2 dostępnych wyników, a nie 1 z 3 jak to ma miejsce w przypadku piłki nożnej.
Szczególnie polecam osobom, które aktywnie grają w tenisa oraz tym, którzy dobrze czytają mowę ciała. Umysły analityczne mogą korzystać z darmowych statystyk. Poszukiwacze informacji mogą zarobić krocie wyszukując informacji o kontuzjach, a osoby z szybką transmisją odnajdą się w zakładach na żywo.
2.1. Wskazówki ogólne
Wymieniłbym kilka najważniejszych wskazówek:
- Najważniejszą rzeczą jest zrozumienie stylów gry poszczególnych zawodników i świadomość jaki styl sprzyja jakiej nawierzchni.
- Podstawą jest zrobienie pliku z notatkami stylów poszczególnych graczy, historią kontuzji i charakterystyką poszczególnych turniejów.
- Do oceny siły gry obu zawodników mogą być przydatne portale społecznościowe typu Twitter lub agregatory informacji.
- Proponuję docelowo skupić się tylko na jednym typie turniejów: ATP, WTA, CH albo ITF.
Bardzo duże znaczenie ma waga turnieju dla zawodnika. Dany turniej może zostać potraktowany jako treningowy przed turniejem wyższej rangi. Mecz w turnieju pokazowym może zostać przegrany lub skreczowany przez topowych zawodników pod pretekstem kontuzji.
Zawodnik potrzebuje trochę czasu by przystosować się do nowej nawierzchni kortu. Częste zmiany typu nawierzchni negatywnie wpływają na jakość gry zawodnika. Przy napiętym kalendarzu zdarza się, że zawodnik zbyt późno przybywa na turniej, co odbija się na jego poziomie gry.
Statystyki i wyniki na żywo są zawsze dostępne na oficjalnej stronie danego turnieju. Opóźnienie w ich aktualizacji może wynosić nawet 30-60 sekund (w zależności od turnieju), więc nie da się tylko na ich podstawie obstawiać na żywo.
Największymi rynkami są turnieje wielkoszlemowe:
- Australian Open (twarda Plexicution, styczeń),
- Roland Garros (ziemna, maj/czerwiec),
- Wimbledon (trawiasta, czerwiec/lipiec) oraz
- US Open (twarda DecoTurf, sierpień/wrzesień).
Sezon tenisa ATP/WTA trwa od stycznia do listopada.
2.2. Ruchy kursów
Zmiany kursów nabierają tempa na 120÷5 minut przed rozpoczęciem meczu.
Przerwanie spotkania z powodu deszczu preferuje zawodników, którzy dysponują silniejszym serwem.
Tenis ziemny cechuje się wysoką dynamiką zmian kursów.
Na początku meczu zmiany kursów są małe o ile faworyci wygrywają swoje podanie. Kurs zmienia się gwałtownie im bliżej przełamania. Przy wyrównanej grze (faworyci utrzymują swoje podania), wahania kursów się zwiększają im bliżej końca seta. Sytuacja stabilizuje się po zakończeniu seta.
Jeśli tradujesz na kursach meczu, musisz być przygotowany na to, że w pewnym momencie któryś z zawodników może skreczować.
Jeśli któryś z zawodników bierze przerwę medyczną (ang. medical time-out), kursy mogą ulec gwałtownym wahaniom. Często towarzyszy im panika na rynku, co może być dobrą okazją do dużego zysku lub przyczyną dużej straty.
2.3. Sprawdzona strategia do tenisa
Na tenisie da się zarobić, jeśli uporządkujesz informacje o wszystkich tenisistach / tenisistkach z TOP200 i nauczysz się “czytać grę”.
Niestety wymaga to ciągłej aktualizacji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby obstawiać swoich “ulubionych zawodników” i na nich się skupiać, by osiągnąć przewagę nad innymi graczami/bukmacherami, którzy tego nie robią:
3. Bukmacherzy do tenisa ziemnego
W tenisie ziemnym limity stawek są wysokie, zarówno u bukmacherów jak i na giełdach. Mam tu na myśli średnią wartość liczoną z limitów najbardziej popularnych rynków. Oczywiście limity są odpowiednio niższe dla mniej popularnych turniejów, by bukmacher mógł zbilansować sobie ryzyko.
Najlepszymi bukmacherami do obstawiania tenisa ziemnego są:
- największy bukmacher dla zawodowych graczy – bardzo dobre kursy przedmeczowe; wyznacza trend (głównie ATP/WTA/Challengery)
- największy bukmacher brytyjski – najbogatsza oferta przedmeczowa jak i na żywo, bardzo dobre kursy + dużo transmisji online z niewielkim opóźnieniem
- najbardziej znany w Polsce bukmacher rosyjski – bardzo dobre kursy, dostępna transmisja online
Na wielu rynkach giełdy zakładów płynność jest wysoka w zakładach przedmeczowych i na żywo.
Przejrzyj listę bukmacherów do tenisa ziemnego:
Literatura
[1] ATP Tour — aktualne mecze z cyklu ATP [2] WTA Tour — aktualne mecze z cyklu WTA [3] ATP Challenger Tour — aktualne mecze rangi Challenger [4] ITF — oficjalna strona międzynarodowej federacji ITF[5] TennisForm — płatny agregator informacji; bardzo wysoka jakość; przydaje się, jeśli sam analizujesz i grasz wysokie stawki [6] NewsNow.co.uk — newsy z oficjalnych źródeł (eng.) [7] TennisCore.net — zawodnicy, rankingi, statystyki w formie graficznej [8] TennisAbstract.com — blog: wyniki, statystyki, prognozy [9] MensTennisForums.com — forum tenisowe (eng.) [10] TennisInsight.com — typy z tenisa i komentarze do nich [11] Players Schedule — 5-tygodniowy harmonogram zawodników ATP [12] TennisExplorer.com — lista kontuzjowanych zawodników [13] tennisbetsite.com — wyniki z tenisa ziemnego punkt po punkcie; jeśli nie możesz znaleźć wyniku, to tu powinien być! [14] Tennis Statistics — rozpisanie prawdopodobieństw w tenisie na punkty, sety, mecz (istnieje gdzieś kalkulator online w języku angielskim wykorzystujący te wzory) [15] OnCourt.info — program zawiera informacje o wynikach ponad 1,3 miliona meczy tenisowych (mężczyzn i kobiet), rozegranych przez najlepszych zawodników na świecie od 1990 roku. Dzięki temu programowi możesz uzyskać wiele informacji statystycznych o każdym tenisiście, turnieju czy historii pojedynków dowolnych dwóch graczy. [16] Kalkulator kursów i prawdopodobieństw tenisa — sport12x.com
Polecany bukmacher:
Jak możemy poprawić artykuł?
Jeśli chciałbyś dać nam możliwość odpowiedzi, to podaj email:
Dziękujemy za przesłanie opinii.